DOLAR33.0893
EURO36.0633
ALTIN2556.3
BIST11064.
Yusuf Cinkara Haber sayfa üstü

Bahçe’de telli terbiye sistemli üzüm bahçesi kuruldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bahçe’de telli terbiye sistemli üzüm bahçesi kuruldu
Abone ol
Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde, dünyada yaygın kültür bitkilerinden biri olan üzüm yetiştirmek üzere  tesis kurulumu tamamlandı.
Osmaniye haberleri

Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde, dünyada yaygın kültür bitkilerinden biri olan üzüm yetiştirmek üzere  tesis kurulumu tamamlandı.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, üzümün iklim ve toprak istekleri yönünden çok seçici olmamış olması, çoğalma yönteminin kolaylığı ve farklı yerlerde değerlendirilmesi önemini artırıyor.

Dünya da eski ve köklü bağcılık kültürüne sahip Anadolu toprakları, iklim ve toprak koşulları yönünden pek çok üründe olduğu gibi üzüm asmasının de yetişme ve gelişmesini için uygunluk arzediyor.

 Dünyada toplam 6,7 milyon hektar alanda 73,5 milyon tonun üzerinde üzüm üretimi yapılmakta olduğu (FAOSTAT- 2021) kayıtlarında belirtiliyor.

Türkiye’de ise 2021 yılında, 390 bin hektar alanda 3,7 milyon ton üzüm üretimi yapıldığı (TÜİK-2021) verileri ile açıklanmaktadır.

Osmaniye’de 1.241 dekar alanda  üzüm yetiştiriciliği yapıldığı yine “TÜİK-2021) verileri ile kaydedilmiş bulunmaktadır.

BAHÇE’DE ÜZÜM YETİŞTİRİCİLİĞİ

Osmaniye’nin bahçe ilçesinde geleneksel olarak yapılmakta olan tarımsal  uğraşlar arasında yerini alan üzüm  yetiştiriciliği; Pekmezlik ve şıralık üzüm, ilçe çiftçileri için önemli bir gelir kaynağıdır.

Bahçe ilçesinde üzüm üretiminde telli terbiye sisteminin az biliniyor olması,

bağlarda damla sulama uygulamasının yapılmaması, üretimde uygun anaç kullanılmaması gibi verimi ve kaliteyi kısıtlayıcı unsurlar bulunduğu belirtiliyor.

Bu amaçla proje bölgesinde modern üzüm yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

Bahçe ilçesinde Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında her bir çiftçiye 3,5 dekar olmak üzere toplam 5 yatırımcıya 17,5 dekar üzüm bağı demonstrasyonu kuruldu. Program kapsamında 5 çiftçi söz konusu projeden yararlandı.

Üzüm bağlarının Bahçe ilçesine bağlı; Kaman, Aşağı Kardere ve Yukarı Kardere Köylerinde kurulduğu belirtildi.

Telli terbiye sistemli üzüm bahçesi tesisi demonstrasyonunun toplam bütçesinin 1.138.575 TL. olduğu kaydedilirken, sertifikalı asma fidanı, destek sistemi  yapımı, damlama sulama sistemi kurulumu ve ihata tel çit yapım maliyetlerinin tamamının projeden karşılandığı belirtildi.

Üzüm bahçesi içerisinde Kabarcık, Hönüsü, Royal, Red Globe ve Trakya İlkeren çeşitlerine yer verildiği kaydedildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hırsızlık olaylarında, Jasat’tan kaçış yok!Önceki Haber

Hırsızlık olaylarında, Jasat’tan kaçış y...

7 Ocak Zafer koşusunda 300 sporcu yarıştıSonraki Haber

7 Ocak Zafer koşusunda 300 sporcu yarışt...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar