Reklamı Geç
Açılış Reklamı
DOLAR18.1035
EURO18.2303
ALTIN1018.5
BIST3030.4
Yusuf Cinkara Haber sayfa üstü

Uluslar Arası Bilimsel Kongre, OKÜ’de Gerçekleşti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uluslar Arası Bilimsel Kongre, OKÜ’de Gerçekleşti
Abone ol
“Uluslararası Korkut Ata Bilimsel Araştırmalar Kongresi” Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde düzenlenen açılış programıyla başladı

“Uluslararası Korkut Ata Bilimsel Araştırmalar Kongresi” Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde düzenlenen açılış programıyla başladı

28-30 Haziran tarihleri arasında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Korkut Ata Bilimsel Araştırmalar Kongresi” açılış programıyla başladı.

Açılış törenine Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Belediye Başkan Vekili Mehmet Hulusi Akkuş, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, Rektör Yardımcıları, akademisyenler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okumasının ardından Kongrenin açılış konuşmasını yapan Uluslararası Korkut Ata Bilimsel Araştırmalar Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kardaşlar, “Kongremize 37 ülkeden 642 başvuru yapılmış, 563 bildiri kabul edilmiş, 79 bildiri kabul görmemiştir. Kabul edilen bildirilerin 272’si Türkiye’den 291’i ise yurtdışından gönderilen bildirilerden oluşmaktadır.”dedi.

Daha sonra konuşan İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek ise “37 ülkenin bilim insanlarının bu kongreye iştirak etmiş olması Korkut Ata isminin, Türk büyüklerinin isimlerinin dünya genelinde duyulması ve Kongre sonrasında basılacak bildirilerin uluslar arası veritabanlarında taranması son derece önemli bir husustur. Bu noktada bu kongrede sunulacak olan bildirilerin ileride ve şu anda bilimsel çalışmalar yapmakta olan bilim insanlarına büyük bir ilham kaynağı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Programında devamında konuşan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, “3 gün sürecek kongremizde 37 farklı ülkeden 272’si Türkiye’den 291’i diğer ülkelerden olmak üzere toplam 563 bildiri ve çok sayıda katılımcı yer almaktadır.

Ulu Türk bilgesi Dede Korkut’un adını taşıyan Üniversitemizde bilimsel başarılara imza atacak eğitim organizasyonları, bilimsel, sosyal, kültürel ve sanatsal aktiviteler ile sportif faaliyetler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Üniversitemizde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 1’i uluslararası olmak üzere toplam 19 konferans, 10 panel, 1 sempozyum, 4 seminer, 2 çalıştay, 5 söyleşi programı, 1 kariyer fuarı, 3 uluslararası kongre ve onlarca eğitim programı düzenledik ve şu anda da yüksek bildiri başvurusuna sahip bu kongreyle de bu yöndeki kararlılığımızı ortaya koymaya ve daha iyisi için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.Başarılı çalışmaların ele alınacağı, insanlığa ve bilime büyük katkı sunacağına inandığımız projelere kapı açacak çalışmaların değerlendirileceği Uluslararası Korkut Ata Bilimsel Çalışmalar Kongresi’nin düzenlenmesinde emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma, akademik çalışmalarıyla katkı sağlayan ve bildiri sunacak olan tüm akademisyenlere, tüm katılımcılara ve desteklerini esirgemeyen paydaşlarımıza teşekkür ederim.”dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada, Kongrenin düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkesi kutlayarak, “Konaklama Vergisinin Hukuki ve Ekonomik Boyutları Üzerine Bir Değerlendirme” Konulu sunumunu gerçekleştirdi. Vali Yılmaz, sunumunun ardından yaptığı konuşmada, “Üniversitemiz bu tür çalışmalarla kendini daha ileriye taşıyacaktır.

Fikirlerin tartışıldığı, konuşulduğu kongrelerin yapılması elbette kendini yenilemesine vesile olacaktır. Üniversitemizin, Rektörümüzün ve Üniversite Hocalarımızın bu gayretini görüyorum. Gerçekten Osmaniye’mizin adına yakışan Korkut Ata Üniversitemizin Osmaniye’mize en güzel şekilde hizmet etme yolunda başarılarını görüyorum. Üniversitemizin her zaman yanında olacağım.”dedi.

Vali Yılmaz sözlerini şöyle bitirdi, “Ülkesine, Devletine, Bayrağına sevdalı bu yolda memleketimize hizmet aşkıyla dolu nice gençler yetiştirmenizi temenni ediyor, Kongremiz hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

  Konuşmaların ardından Prof. Dr. Metin Ekici “Korkut Ata’dan Türk Gençliğine Öğütler” konulu konuşmasını gerçekleştirdi.

  Açılış töreninin son bölümünde Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Prof. Dr. Metin Ekici ile Türk Dünyasına yaptığı katkılardan dolayı Elvan Caferov’a plaketlerini verdi. İLKSAD Başkanı Mustafa Latif Emek OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’a, Osmaniye Belediye Başkan Vekili Hulusi Akkuş Kongrenin Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kardaşlar’a, Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun İLKSAD Başkanı Mustafa Latif Emek’e plaket takdim etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Asayiş olaylarında 172 kişi yakalandıÖnceki Haber

Asayiş olaylarında 172 kişi yakalandı

Düziçi’nde 5 bin 833 aileye kömür dağıtımına başlandıSonraki Haber

Düziçi’nde 5 bin 833 aileye kömür dağıt...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar