DOLAR31.1241
EURO33.8074
ALTIN2029.3
BIST9348.1
Yusuf Cinkara Haber sayfa üstü

OKÜMERLAB, Osmaniye'de Tarım ve Gıda Güvenliğine Katkı Veriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OKÜMERLAB, Osmaniye'de Tarım ve Gıda Güvenliğine Katkı Veriyor
Abone ol
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi OKÜMERLAB, gıda analizi konusunda Osmaniye'nin akredite edilen ilk ve tek laboratuvarı olarak, 2016 yılından bu yana sunduğu hizmetlerle bölge üreticilerine ve çiftçilere destek olmaya devam ediyor.
Osmaniye haberleri

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi OKÜMERLAB, gıda analizi konusunda Osmaniye'nin akredite edilen ilk ve tek laboratuvarı olarak, 2016 yılından bu yana sunduğu hizmetlerle bölge üreticilerine ve çiftçilere destek olmaya devam ediyor.

Laboratuvar, uzman kadrosu ve ileri teknoloji laboratuvarları sayesinde gerçekleştirdiği toprak, bitki (yaprak), sulama suyu, zeytinyağı, yer fıstığı ve yer fıstığı yağı analizleriyle öne çıkıyor.

OKÜMERLAB'ın gıda analizi konusunda ulaştığı seviyeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, laboratuvarın bölgedeki çiftçilere ve üreticilere sağladığı hizmetlerin gıda güvenliği ve kalitesinin artırılmasına katkıda bulunarak sürdürülebilir tarım uygulamalarının teşvik edilmesine yönelik önemli adımlar olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Uzun, yoğun çalışmaların meyvesi olarak ulaşılan hizmet kalitesi seviyesinin laboratuvarın güvenilir uygulamaları ve uzman ekibi ile Osmaniye'ye ve bölgeye sunduğu katkının bir sonucu olduğunu vurgulayarak, "OKÜMERLAB tarafından verilen hizmetlerin üreticiye, çiftçiye ve yerel ekonomiye katkısı olmasının yanı sıra tüketicilere de güvenilir ve sağlıklı gıda ürünleri sunulmasını sağlamaktadır" dedi.

TÜRKAK tarafından 1 Mart 2023 tarihi itibarıyla akredite edilen OKÜMERLAB'ın gerçekleştirdiği analizlerden elde edilen raporlar dünya çapında geçerli kabul ediliyor.

Laboratuvar, akreditasyon neticesinde zeytinyağı için 8, yer fıstığı için 6 ve ekstrakte edilen yağlar için 3 analizle gıda analizi alanında kalite standartlarına uygunluğunu da resmi olarak doğrulamış durumda.

OKÜMERLAB tarafından gerçekleştirilen analizler şunlardır: Toprak analizi, Bitki (yaprak) analizi, Sulama suyu analizi, Zeytinyağı analizi, Yer fıstığı analizi, Yer fıstığı yağı analizi. Toprak, bitki ve sulama suyu analizleri kapsamında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığından yetkilendirmesi bulunan OKÜMERLAB, gereksiz gübre kullanımını önlemek amacıyla sağladığı toprak-bitki analizleriyle Osmaniye ve komşu illerdeki çiftçilere yardımcı oluyor.

TÜRKAK tarafından akredite olan OKÜMERLAB-Gıda Analizi Birimi, yer fıstığında en büyük sorun teşkil eden Aflatoksin analizlerini titizlikle gerçekleştiriyor.

Zeytinyağı analizlerinde ise numuneler laboratuvara ulaştığı andan itibaren, yapılan analizlerle zeytinyağının kalitesi hakkında bilgi almak mümkün oluyor.

Bölgeye hizmet amacıyla güvenilir analiz sonuçlarını, hızlı bir şekilde ve uygun fiyatlarla üreticiye ve çiftçiye sunan OKÜMERLAB, Osmaniye Fakıuşağı Mahallesi'nde yer alan OKÜ Karacaoğlan Yerleşkesi'nde çalışmalarını sürdürüyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Beş Taş Pırlanta Fiyatları ve 5 Taş Pırlanta Yüzük FiyatlarıÖnceki Haber

Beş Taş Pırlanta Fiyatları ve 5 Taş Pırl...

Ebeveynler, Uyuşturucu Maddeler Konusunda BilgilendiriliyorSonraki Haber

Ebeveynler, Uyuşturucu Maddeler Konusund...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar