Reklamı Geç
DOLAR19.1017
EURO20.6618
ALTIN1203.7
BIST5002.4
Yusuf Cinkara Haber sayfa üstü

DOĞAKA'nın 109. Toplantısı Hatay ev sahipliğinde yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DOĞAKA'nın 109. Toplantısı Hatay ev sahipliğinde yapıldı
Abone ol
DOĞAKA’nın 109. Toplantısı Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığında Hatay Valisi Rahmi Doğan ev sahipliğinde Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla Hatay’da düzenlendi.

DOĞAKA’nın 109. Toplantısı Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığında Hatay Valisi Rahmi Doğan ev sahipliğinde Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla Hatay’da düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Ömer Faruk Coşkun, “ Ajansımız faaliyetlerine; destek programları uygulamaları, ulusal ve uluslararası programlara yönelik proje geliştirme çalışmaları, yatırım destek ve tanıtım faaliyetleri ile araştırma, analiz ve planlama çalışmaları çerçevesinde devam edilmektedir.Önceki dönemlerde uygulamaya alınan; turizm altyapısı programları, özel sektöre yönelik faizsiz kredi desteği programları, güdümlü proje desteği ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve Üreten Şehirler Programı kapsamındaki projelerin uygulanmasına devam edilmektedir.

Bununla birlikte, makine imalatı ve yazılım sektörlerine yönelik faizsiz kredi desteği programında başvuruların alınmakta olup 2023 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı için proje hazırlıklarına başlanılmıştır.

Ayrıca, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen FRİT Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan ve bölgemizdeki girişimcilik kültürünün geliştirilmesine yönelik projede, bugün yapılacak açılış toplantısı ile birlikte faaliyetlere başlanılacaktır.

Kahramanmaraş, Osmaniye ve İskenderun’da girişimcilik merkezi kurulması ile başlanacak projede girişimci adaylarına eğitim ve hibe desteği sağlanacaktır.

Diğer taraftan, 2024-2028 yılları arasını kapsayacak Ulusal Kalkınma Planı hazırlıkları ile uyumlu olarak aynı dönemi kapsayacak şekilde yeni Bölge Planı hazırlıkları devam etmektedir.

Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde sosyo-ekonomik kalkınmaya yönelik konuların ele alınacağı bu Bölge Planı, Cumhurbaşkanı onayı ile uygulanacaktır.

Bölgesel kalkınmada birçok program ve projenin hayata geçmesine vesile olacak bu çalışma taslak olarak tamamlanmış ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne iletilmiştir.

Kalkınma Ajansları tarafından 2022 ve 2023 yılları teması olarak belirlenen “genç istihdamı” çalışmaları kapsamında, 34 yaş altı gençlerin kendi işlerinde istihdam edilmelerine destek vermek amacıyla başlatılan “Girişimci Geliştirme Merkezi Programı” hazırlıklarına devam edilmektedir.

Program ile kendi işini kurmak isteyen gençlerimize hem danışmanlık ve mentörlük desteği verilecek hem de sermaye sahiplerinden oluşan platformlarda bu fikirlerini ortaklığa açabilme imkanı sağlanacaktır.

Özet olarak ifade edilen bu faaliyetlerin yanı sıra mevcut programlar kapsamındaki projelerin izleme ve değerlendirme çalışmaları ve yatırım destek çalışmalarına devam edilmektedir.”

Açılış konuşmasının ardından, DOĞAKA 109. Yönetim Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aranan hükümlüler Jasat’dan kaçamadıÖnceki Haber

Aranan hükümlüler Jasat’dan kaçamadı

Fidan üretimi işbirliği protokolü imzalandıSonraki Haber

Fidan üretimi işbirliği protokolü imzala...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar