DOLAR19.4224
EURO21.4827
ALTIN1243.0
BIST5023.2
Yusuf Cinkara Haber sayfa üstü

Adana Altın Koza’da Yaşar Kemal anıları duygulandırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Adana Altın Koza’da Yaşar Kemal anıları duygulandırdı
Abone ol

Adana Altın Koza Festival etkinlikleri kapsamında, Edebiyatçı Yaşar Kemal anısına düzenlenen program izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yaşar Kemal anısına düzenlenen programda, “Büyük usta hepimize ışık oldu.” Diyerek sözlerine başladı.

Adana Altın Koza festivali’nde bu yıl, “Yaşar Kemal ile Çukurova’da dünden yarına” temalı bir dizi etkinlikler yapılmaya başlandı.

Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte tasarlanan etkinliklerin ilki “Sinemada Yaşar Kemal” oldu. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşi öncesinde Yaşar Kemal Vakfı Derneği Başkanı, Yaşar Kemal’in eşi  Ayşe Semiha Baban yaptığı açılış konuşmasına Yaşar Kemal’in sözleriyle başladı ve ‘’Bugün Yaşar Kemal’in Altın Koza’da anılıyor olması eminim kendisini de çok mutlu ederdi. Başta, Zeydan Karalar olmak üzere Altın Koza’da görev alan herkese teşekkür ederim’’ dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, konuşmasında Yaşar Kemal gibi değerli bir ustayı anlatmanın zor olduğunu vurgulayarak;  “ Onu anlatmak gerçekten zor iş. Yaşar Ağabeyi nasıl anlatırsanız anlatın onu tanımlamaya sözler yetmez. Küçük yaşta yanı başında babası öldürülmüş, oradan çıkmış dünyanın en önemli yazarlarından birisi olmuş. Ona bütün Türkiye teşekkür etmeli ama Çukurova’nın özelliklerini, insanını kimse onun gibi anlatamamış, tanıtamamıştır. Bu yüzden Çukurovalıların Yaşar Kemal’e ayrıca teşekkür etmesi gerek. Çoğumuz okumaya Yaşar Kemal ile başladık. Benim Pinokyo’dan sonra ortaokulda okuduğum ilk kitap İnce Memed. Bu kitabın bizlerin yetişmesinde, karakterlerimizin   oturmasında büyük etkisi var.

Belirli mağduriyetler yaşadıktan sonra Adana’dan İstanbul’a giden neredeyse herkes Yaşar Ağabeye uğramış. Kendisi de büyük zorluklar içinde olmasına rağmen neyi varsa paylaşmış. Diğer sanatçılara  ışık olmuş Yaşar Kemal. Büyük yazar, büyük kalpli insan Yaşar Ağabeyi saygı ile anıyorum’’diye konuştu.

 Mazlum Vesek moderatörlüğünde, Nebil Özgentürk’ün yönettiği belgesel gösterimi ile gerçekleşen  söyleşiye; Lale Mansur, Doç. Dr. Aydın Çam, Prof.Dr. Cihan Erdönmez konuşmacı olarak katılırken, Zülfü Livaneli ise online katıldı.  Türkan Şoray, Arif Keskiner ve Selim İleri’nin de Yaşar Kemal ile ilgili düşünceleri, çekilen videolar ile paylaşıldı. 

 Zülfü Livaneli  söyleşide yaptığı konuşmasında; ‘’Yaşar Kemal’in kişiliğimin ve sanatımın oluşumunda yadsınamaz bir etkisi var, ustamdır. Yaşar Kemal, halkın ve ozanların dilini modern edebiyatımıza soktu ve Anadolu’nun kendisini edebiyata taşıdı. Yaşar Kemal’i okumanın yanında sevmek yetmiyor, anlamak da gerekiyor’’ dedi.

 Lale Mansur Yaşar Kemal ile ilgili konuşmaya başlarken, gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Lale Mansur konuşmasında; ‘’Yaşar Kemal, cesur, idealist, cömert, hüznün eri, altın kalpli bir çocuktu. Büyük ustayı yakından tanıma şansına erişmiş bir insanım. Sahnede dansçı olarak oynadığım son gösteri Yaşar Kemal’in Bebek eserinden uyarlanan bir bale gösterisiydi. Oyunculuğa karar verdiğimde ise ilk onun eseriyle kamera karşısına geçtim.  İki profesyonel hayatımda da Yaşar Kemal çok önemliydi. Yaşar Kemal karşısında kim olursa olsun dünyanın en önemli insanı varmış gibi konuşurdu. Şehirde doğmuş büyümüş biri olarak, doğayı, kırsalı ve insanları onun sayesinde öğrendim. O kadar sahici ki iliklerimize kadar işliyor söyledikleri ve yazdıkları’’ dedi. 

Festival süresince, Yaşar Kemal’ın  eserlerinden uyarlanan Ağrı Dağı Efsanesi, Muradın Türküsü ve Yer Demir Gök Bakır filmleri gösterilecek. “Yaşar Kemal ile Çukurova’da Dünden Yarına”  etkinlikleri 8 Ekim 12 Kasım 2021 tarihleri arasında da devam edeceği bildirildi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
15 Eylül 2021 Osmaniye'de Vefat EdenlerÖnceki Haber

15 Eylül 2021 Osmaniye'de Vefat Edenler

Genç Yeşilay Gönüllüleri, Aslantaş Kampına buluştuSonraki Haber

Genç Yeşilay Gönüllüleri, Aslantaş Kampı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar